Pri gradnji sodobnih objektov in zgradb se danes vse bolj srečujemo s t.i. inteligentnimi sistemi električnih inštalacij. Najprej so se ti sistemi vgrajevali le v poslovne objekte in zgradbe javnega značaja, danes pa so vse bolj prisotni tudi v individualnih stanovanjskih hišah.
Zgradba z vgrajenimi inteligentnimi sistemi električnih inštalacij zna komunicirati z zunanjim svetom, ter s spreminjanjem različnih stanj v zgradbi, samostojno reagirati na različne situacije.
Inteligentne zgradbe se delno same upravljajo ter nam dovolijo, da jih vodimo po naših željah.
Inteligentni sistemi električnih inštalacij omogočajo krmiljenje in regulacijo različnih električnih naprav v zgradbi (svetila, elektromotorni pogoni ventilov, žaluzij, senčil, garažnih in vhodnih vrat, črpalk, alarmnega sistema,... itd.) s pomočjo senzorjev, ki zaznavajo spremembe veličin (svetlobe, temperature, vlage, vetra, gibanja itd.).
Procesi v zgradbi se tako nadzorovano odvijajo v odvisnosti od naravnih pogojev (osvetlitev, vreme, gibanje oseb,...) ali vsiljenih pogojev (urniki, ročni ali daljinski vklopi, prednastavljene scene,...).
Z inteligentno inštalacijo v zgradbi povečamo udobje bivanja in varnost, hkrati pa zmanjšamo porabo energije.
Inteligentne hiše uporabnikom omogočajo prijetno bivanje z visoko stopnjo udobja in velike funkcionalnosti. Nadzor nad delovanjem inštaliranih sistemov v hiši in optimalno vodenje vgrajenih naprav, omogoča manjšo porabo energije.
Velika prednost inteligentnih inštalacij je tudi v njihovi prilagodljivosti. Sistem inteligentnih inštalacij je programabilen, zato ga je možno v vsakem trenutku prilagoditi in po želji nadgraditi. Vse funkcije se lahko prilagodijo željam in zahtevam posameznega uporabnika.
V objekt vgrajene inteligentne inštalacije že v osnovi povečajo tržno vrednost samega objekta.
Za področje avtomatizacije zgradb je bil na evropskem nivoju posebej zasnovan enotni komunikacijski protokol KNX/EIB, na katerem danes temeljijo inteligentni sistemi v zgradbah.
KNX/EIB tako danes velja kot standard za inteligentne zgradbe, ki združuje različna funkcionalna področja (razsvetljavo, ogrevanje, klimo, žaluzije, protivlomno varovanje, videodomofonijo, TV,...) v en skupni sistem.
Zaščitni znak KNX/EIB velja kot simbol kakovosti. Vsak element KNX/EIB standarda mora pridobiti ustrezen certifikat o usklajenosti, kar zagotavlja visoko zanesljivost in kompatibilnost sistema. Danes obstaja že preko 200 evropskih proizvajalcev KNX/EIB elementov za sisteme inteligentnih inštalacij, ki so med seboj kompatibilni.
Z inteligentno inštalacijo KNX/EIB lahko v osnovi vzpostavimo sisteme za:
razsvetljavo (krmiljenje in regulacija glede na prisotnost in zunanjo osvetljenost, prednastavljene scene osvetljenosti, zatemnjevanje, simulacija prisotnosti,...)
senčenje (žaluzije, senčila - samodejno krmiljenje glede na položaj sonca in vremenske razmere, ročno lokalno krmiljenje, centralno krmiljenje vseh porabnikov z eno tipko,...)
ogrevanje, klimatizacijo (prilagoditev sistema glede na trenutno prisotnost v prostoru, izklop ob odprtju oken,...)
daljinsko upravljanje (preko centralnega mesta v objektu z ekranom na dotik, preko interneta, mobilnega omrežja,... namenske aplikacije za pametni telefon, tablični računalnik,...)
protivlomno varovanje (prenos alarma na dežurno službo, osebni mobilni telefon,... samodejni vklop zunanje in notranje razsvetjave objekta ob zaznavi gibanja,...)
videodomofonijo (prenos slike in upravljanje preko mobilnega telefona, tablice,...)
multimedija,...
Bistvo KNX/EIB inštalacije je, da do električnih naprav ločeno pripeljemo energetski in krmilni del. Po prvem kablu napravi dovedemo energijo, z drugim pa napravo krmilimo (KNX/EIB vodilo). Vse naprave so med seboj povezane z enim krmilnim kablom, kar omogoča hitrejšo izvedbo in manjšo porabo kablov. V zgradbi imamo samo en sistem, ki je lažji za vzdrževanje in uporabo. Ker je sistem decentraliziran, ob odpovedi zamenjamo samo okvarjen aktuator ali napravo, ostali pa delujejo neovirano. Ni centralnega nadzora, ki bi ob odpovedi onemogočil vse ostale sisteme v zgradbi.
Kot uporabniki lahko od inteligentne zgradbe pričakujemo:
komunikacijo z zunanjim svetom
udobje - kakovostne bivalne razmere
varnost
racionalno porabo energije
Osnovna primerjava med klasičnimi in inteligentnimi električnimi inštalacijami . . .
Omejitve KLASIČNE električne inštalacije
vsak posamezni sistem potrebuje integrirano lastno inštalacijo (t.i. otočni sistemi)
v inštalaciji se pojavi veliko število naprav, ki ne znajo komunicirati med seboj
inštalacijo sestavlja veliko število vodnikov/kablov/vodov
posledično večja količina gorljivega materiala v zgradbi
možnosti širitev inštalacij, prenov in dodajanje funkcij je težavno in dolgotrajno
inštalacija je v veliki meri nepregledna, neracionalna in dostikrat nedokumentirana
čas in sama izvedba inštalacije sta dolga in draga
Prednosti INTELIGENTNE električne inštalacije
omogočena je povezava med posameznimi sistemi inteligentne inštalacije
vgrajene naprave znajo kumunicirati med seboj
sistem omogoča daljinski nadzor in krmiljenje
lažje vzdrževanje sistema
manjše število krmilnih tokokrogov
manjše število energetskih tokokrogov
posledično manjša količina gorljivega materiala v zgradbi
enostavnejša inštalacija sistema
vseh krmilnih in regulacijskih funkcij ni potrebno detajlno poznati v naprej
naprave je možno programirati že pred vgradnjo
skrajšan je čas za montažo in ožičenje
možna je hitra prilagoditev sistema novim zahtevam
enostavna možnost dograjevanja sistema in spreminjanje funkcij
sistem omogoča manjšo porabo energije skozi energetski management
kompatibilnost naprav različnih proizvajalcev (standardiziran sistem KNX/EIB)
Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies). Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogočajo deljenje vsebin. Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste sprejeli vse piškotke.